Zápasy 19. 02. 2023, Kamila Stříteská

Využité přesilové hry pomohly Litvínovu k dvěma bodům s Třincem

Ve 48. kole se Litvínov utkal s třineckými Oceláři. Vyrovnané utkání dospělo do prodloužení, ve kterém zařídil bonusový bod chemikům Janis Jaks, jenž se dvakrát zapsal na listinu střelců. V zápase se Vervě dařilo i v přesilových hrách a dokázala obě příležitosti využít. Svěřenci Karla Mlejnka urvali z domácího víkendu 4 body.

3965

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 28. Abdul (Sukeľ, Kudrna), 37. Š. Stránský, 46. Jaks (Estephan), 63. Jaks (Zdráhal, Sukeľ)

Branky a nahrávky HC Oceláři Třinec: 1. Nestrašil, 3. Hudáček (Čukste, Nestrašil), 50. Marcinko (Daňo, M. Růžička)

0:1, 0:2, 1:2, 2:2, 3:2, 3:3

Hejduk, Jaroš – Lhotský, Hnát

M. Tomek – Zile, Strejček, Freibergs, D. Zeman, Demel (A), Jaks, Šalda – Š. Stránský, Sukeľ (C), Zdráhal – Kudrna, Estephan, Abdul – Fronk, Straka, Hlava – Havelka, Jurčík, Zygmunt

Mazanec – Smith, Marinčin, Kaňák, J. Jeřábek, Čukste, Roth – Daňo, Marcinko, M. Růžička (A) – Nestrašil, Hudáček, Voženílek – Chmielewski, Vrána (C), Dravecký (A) – Buček, M. Roman, Hrňa – Kurovský

Začátek zápasu se vydařil hostům, kteří už v první minutě otevřeli gólový účet utkání. Andrej Nestrašil převzal kotouč ve středním pásmu a vyrazil do rychlého protiútoku, jenž zakončil střelou z pravého kruhu do horního rohu - 0:1. O hbitou odpověď se pokoušel Patrik Zdráhal, jehož pokus z mezikruží sice Marek Mazanec neviděl, ale střela šla mimo tři tyče. Chemikům se situace zkomplikovala, když ve 3. minutě Libor Hudáček z mezikruží poslal Oceláře do dvoubrankového vedení - 0:2. První zákrok si brankář hostů připsal o minutu později, z pravého kruhu jej prověřil Jurčík. V 11. minutě zachytil Šimon Stránský třineckou rozehrávku, najel si na pravý kruh a bekhnedovým zakončením vypálil na Mazance, který zasáhl lapačkou. Poté na druhé straně tečoval Martin Růžička střelu od modré čáry, pokoušel se ještě o dorážku, ale litvínovský gólman měl přitisknuté betony k ledu. Tlak Ocelářů neustoupil a ještě dokázali zahrozit, když Hudáček z předbrankového prostoru těsně minul. Úvod zápasu se Litvínovským nepodařil a Oceláři si vytvořili dvou gólový náskok.

Litvínovští se v prostřední dějství snažili snížit vzniklé gólové manko, což se jim podařilo ve 28. minutě. Akci započal Kudrna střelou do modré čáry, kterou se snažil dorazil za roztaženého mazace Sukeľ, nakonec našel cestu do třinecké branky Jindřich Abdul - 1:2. Následovala pasáž, ve které se celky pokoušely projít do útočné třetiny a zahrozit, ale brankáři byli téměř bez práce. Ve 37. minutě Verva využila početní převahu a rázem bylo vyrovnáno. Zdráhalovu střelu od modré čáry dorazil do prázdné brány Šimon Stránský - 2:2. Hosté ale chtěli vedení zpět a málem se dostali opět do vedení, když zblízka dorážel Petr Vrána. Závěr druhé třetiny okořenila pěstní potyčka mezi Draveckým a Havelkou.

Pár minut po začátku závěrečné dvacetiminutovky se po Hlavově střele natahoval k dorážce Petr Straka, ale na kotouč nedosáhl. Posléze navíc Litvínov získal přes minutu dlouhou dvojitou přesilovou hru. Oceláři hned po vhazování vyhodili puk do bezpečné vzdálenosti a Verva ztratila cenné vteřiny. Na třinecké trestné lavici začalo být plno, když deset vteřin před vypršením jednoho z trestů přisedl Marcinko na dvě minuty. Trenér Litvínova Karel Mlejnek si vzal oddechový čas, který chemikům očividně pomohl. Ve 46. minutě se z prostoru nad levým kruhem prosadil Janis Jaks a propálil vše, co mu stálo v cestě - 3:2. Těsně vedení chemikům nevydrželo ani pět minut. Tomáš Marcinko nasměroval kotouč k pravé tyčce, ani tygřím skokem gólu nezabránil Patrik Demel - 3:3. Andrej Kudrna se pokusil vrátit domácím vedení, nabral rychlost podél levého mantinelu, ale v koncovce minul branku Třince. Na konci třetí třetiny se Litvínov pohyboval na hranici rizika a pokoušel se znovu odskočit. Hlava nabíjej mezi kruhy na Zygmunta, ale ten projektil nezpracoval. V 59. minutě ještě Marinčin nebezpečně nahodil na domácí klec, před kterou se o teč pokoušel Daniel Voženílek, ale Matej Tomek schoval puk do lapačky.

Základní hrací doba neurčila vítěze a přišla řada na prodloužení. V 63. minutě se na modré čáře zapomněl Růžička a otevřel se prostor pro Janise Jakse, který střelou zblízka prostřelil Mazance a zapsal si druhou trefu v zápase. Litvínov si zajistil bonusový bod a z víkendu na domácím ledě urval 4 body.

Sestřih

Karel Mlejnek

V posledních třech zápasech s Třincem je to vždy o remíze a následný bod si dělíme v prodloužení nebo nájezdech. V naší situaci, ve které jsme, si moc vážíme bonusového bodu, navíc s takovým soupeřem jako je právě Třinec. Velice pečlivě jsme se připravovali, stejně jako na každého jiného soupeře. Vstup do utkání byl jednoznačně v režii hostů. Hráli jednoduchý, účelný a řekl bych, že už i play-off hokej. V závěru první třetiny se vyskytla klasická play-off situace - čtyři na dva přes útočnou modrou čáru. Třinečtí hráči neváhali, poslali kotouč na zadní mantinel a mleli nás v pásmu. V zápase už tedy byly atributy, na které jsme naše hráče připravovali. V první třetině jsme nebyli schopní vůbec reagovat. V poslední dvanáctiminutovce v prostřední části jsme si zlepšeným výkonem řekli o remízu po dvou třetinách. Nakonec utkání skončilo remízou i po základní hrací době a jsme moc rádi za bonusový bod.

HC Oceláři Třinec

Zdeněk Moták

V první třetině jsme si vytvořili poměrně slušný náskok. Bohužel jsme nepřidali další gól, který by byl pro domácí tým smrtící. Naopak ve druhé třetině jsme o náskok přišli a vlastní nedisciplinovaností šel Litvínov do vedení. Nastala pro nás složitá situace. Nadechli jsme se v závěrečném kroku během přesilové hry, kdy jsme srovnali. Bohužel o bonusový bod jsme přišli v prodloužení. Domácímu celku musím pogratulovat.