Zápasy 09. 12. 2022, Kamila Stříteská

Verva opět dokonala obrat a zvítězila nad Vítkovicemi

Litvínovští se sice brzy dostali do gólové ztráty, ale v dalších pasážích byli na koni. Ve druhé třetině srovnali manko z úvodní dvacetiminutovky a v závěrečné části dokonali obrat, o který se postaral Janis Jaks s Pawlem Zygmuntem.

3015

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 6. Jurčík (Zygmunt, Havelka), 32. Fronk (Freibergs, Jaks), 34. D. Zeman (Estephan, Zdráhal), 53. Jaks, 60. Zygmunt

Branky a nahrávky HC Vítkovice Ridera: 1. Raskob (Marosz, Lakatoš), 10. L. Krenželok (Raskob), 13. Koch (Marosz)

0:1, 1:1, 1:3, 3:3, 5:3

Hribik, Květoň – Svoboda, Gerát

Zajíček – Zile, D. Zeman, Freibergs, Strejček, Demel (A), Jaks, Šalda – Hlava, Sukeľ (C), Kudrna – Š. Stránský, Estephan, Zdráhal (A) – Straka, Gut, Fronk – Havelka, Jurčík, Zygmunt.

Klimeš – Koch, Raskob, Mikuš, Grman, J. Stehlík, Gewiese, L. Kovář – L. Krenželok (C), Marosz, Lakatoš (A) – Bukarts, Krieger, Mueller (A) – Fridrich, Dej, Kalus – R. Půček, Bernovský, Lednický.

Úvodní dvacetiminutovka byla na severu Čech velmi nabitá. Hosté se rychle ujali vedení, zblokovaná střela Lakatoše odrazila kotouč na Rostislava Marosze, který s ledovým klidem poslal kotouč na kolegu mezi kruhy na Jamese Willieho Raskoba, jenž ránou švihem překonal brankáře Litvínova - 0:1. Litvínovští tedy po třiceti vteřinách hry museli dotahovat gólové manko. Chemikům se podařilo srovnat v 6. minutě, kdy se dostali do úniku dva na jednoho. Zygmunt zvolil nahrávku doprava na Ondřeje Jurčíka a ten dokázal střelou ke vzdálenější tyčce srovnat skóre - 1:1. Navíc zaznamenal premiérovou extraligovou trefu v letošním ročníku. O dvě minuty později si Vítkovice vytvořily další slušnou šanci, Grman poslal tvrdou ránu, kterou ještě před brankou tečoval Peter Krieger, ale hostující hráč minul klec litvínovského celku.

Posléze se Jan Strejček provinil nedovoleným zákrokem a Vítkovice měly početní výhodu. Nahození Raskoba tečoval před domácím brankáře Lukáš Krenželok a Šimon Zajíček se za střelou jen ohlédl - 1:2. V polovině úvodního dějství se také hosté nezachovali podle pravidel hry a přesilovku měla Verva. V ní se pokoušel uspět Andrej Kudrna po Zileho nabídce, ale Klimeš jeho střelu pohotově zastavil. Jen co Ridera hrála v plném počtu, změnilo se Zimním stadionu Ivana Hlinky skóre. Marosz zachytil puk v útočném pásmu a poslal jej na Patrika Kocha a střelou z první propálil Šimona Zajíčka - 1:3. V 16. minutě mohl nepříznivý stav zredukovat Šimon Stránský, který si vyjel před brankoviště a hledal Estephana, od něj se kotouč odrazil centimetry nad horní tyčku a nakonec doputoval až na brankovou síťku. Na konci třetiny se Verva sice zaradovala, ale vstřelený gól Giorgio Estephana nebyl uznán, jelikož padl krátce po závěrečné siréně.

Na začátku prostřední části zápasu rozezněl tyčku hostující klece Michal Gut. Litvínovští se dále snažili ohrozit Klimešovu klec, ale marně. Ve 26. minutě se Marek Kalus dopustil krvavého zranění jednoho z domácích hráčů a chemici měli k dispozici čtyřminutovou přesilovku. Jenže svěřencům Karla Mlejnka se nedařilo udržet v útočné třetině a brzy se síly na ledové ploše vyrovnali, když na trestnou lavici usedl Hlava. Při hře čtyři na čtyři ohrozil klec hostů Ondřej Jurčík, jenž nedokázal zblízka nasměrovat kotouč do vítkovické brány. Jenže poté Litvínov neskutečně zabral a vstřelil kontaktní branku. Na pravé straně ledové plochy sebral puk Jiří Fronk, zavezl ho do třetiny a střelou přes obránce překonal Klimeše - 2:3.

O minutu později následovala velká šance Vítkovic. Nejprve Marosz se v dobré střelecké pozici netrefil, ale následně pálil od modré čáry Grman, ale trefil pouze zadní mantinel. Po vítkovické šanci se do toho opět opřeli domácí s plnou vervou. Na levém kruhu si našel odražený kotouč Denis Zeman a uklidil jej za Klimešova záda a rázem bylo vyrovnáno - 3:3. Ve 40. minutě dostal puk do jízdy Havelka, naznačenou golfovou střelou položil Klimeše a pokusil se ještě o obkroužení a zasunutí puku do prázdné klece, jenže v rozhodující moment mu kotouč sjel z hole. Martin Havelka ještě stačil nahrát Freibergsovi, který mířil těsně vedle pravé tyčky.

Při zákroku na tuto střelu pomohl hostující brankář bráně ze své pozice, a tak inkasoval dvouminutový trest. Přesilová hra se chemikům absolutně nevydařila a naopak dali příležitost Vítkovicím. Fridrich poslal do samostatného úniku Dominika Lakatoše, jenž zvolil bekhendovou kličku, litvínovský gólman mu ale stačil vypíchnout puk z hole a zmařil snahu vítkovického útočníka. Ve druhé třetině Litvínov zvládl srovnat gólové manko z první části a po čtyřicetiminutách hry bylo skóre vyrovnané.

Do závěrečné dvacetiminutovky vstoupili hosté velmi aktivně, což ukázal Peter Mueller, jenž v rychlosti obkroužil litvínovskou klec a u levé tyče se pokoušel zasunout puk do brankovou čáru. Gólman Vervy na poslední chvíli jeho pokus zmařil pomocí betonu. Brzy následoval další nebezpečný pokus Vítkovic. Od modré čáry prověřil Zajíčkovu pozornost Mário Grman, kotouč litvínovskému brankáři propadl ve výstroji a odkutálel se těsně vedle branky. Na druhé straně to střelou přes obránce zkusil Matúš Sukel, ale puk letěl mimo hostující klec. Posléze následovala střela Petra Straky, ale Klimeš měl dobrý výhled a uklidil puk do lapačky.

V 53. minutě Litvínov využil přesilovou hru a poprvé v zápase se dostal do vedení. Janis Jaks švihem z osy hřiště namířil k pravé tyčce hostující brány a Verva dokonala obrat - 4:3. O minutu později měla Verva velkou příležitost k navýšení skóre, zahrála si dvojitou přesilovou hru. V útočném pásmu se pětice chemiků pokoušela unavit bránící trojici Vítkoci, nakonec se ke střele nachystal Patrik Zdráhal, ale Klimešovu branku neohrozil. V závěru se Ridera pokusila uspět se šesti bruslaři v poli, ale to se jí nakonec vymstilo. Puk do prázdné vítkovické brány uklidil Pawel Zygmunt - 5:3. Litvínovští dokonali obrat a na domácím ledě zvítězili nad Vítkovicemi.

Sestřih

Karel Mlejnek

Myslím si, že úvod utkání byl ze strany Vítkovic vynikající. Při prvním a třetím gólu jsme natropili chyby. Takhle na kotouči hrát nechceme. Nebylo to příjemné. Na mužstvu se to odrazilo. Proti tak organizovanému a vynikajícímu týmu si ceníme dnešního výsledku. Tabulka je vyrovnaná, musíme pracovat dál, protože i dnes bylo vidět, že snad v každém zápase byly po druhé třetině vyrovnané stavy. Musíme být pokorní, pracovat dál a vážit si každého bodu. Jindřich Abdul nenastoupil, protože jsme nebyli spokojení s jeho krátkodobým výkonem. Nejbližší budoucnost Jiřího Fronka je taková, že my nyní operujeme se čtrnácti útočníky, z nichž Ondřej Jurčík a Jiří Fronk chodí do první ligy. Po zranění Filipa Helta operujeme s těmito útočníky. Kdo podává, ten hraje. V neděli nás čeká Sparta, což bude velice těžký soupeř. Máme nyní těžké soupeře, nejdřív Pardubice, pak Vítkovice a nyní rozjetá Sparta. Neočekáváme nic jednoduchého.

HC Vítkovice Ridera

Miloš Holaň

Dnes ráno jsme museli řešit zásadní věci ohledně sestavy, jelikož nám pro virózu vypadl gólman číslo jedna a také první centr, nebylo to příjemné. Start do zápasu nám vyšel parádně. Na začátku jsme trochu změnili pojetí naší hru. Tušili jsme, že Litvínov do nás půjde ihned naplno, čemuž jsme hru přizpůsobili a vytěžili v prvním střídání gól. I když jsme první třetinu vyhráli 3:1, tak obraz hry nebyl vynikající. V závěru třetiny se ještě rozhodovalo o tom, zdali jsme inkasovali či nikoliv. Jako by nám to ztížilo naší situaci, kdy jsme ve druhé třetiny dovolili domácím, aby s námi srovnali krok. Nedůsledností v obraně a na jednu branku jsme jim dokonce nahráli, takže to nebylo dobré. Do třetí části jsme šli za vyrovnaného stavu. Brali bychom i bod, ale disciplína v závěru rozhodla o tom, že odsud neodvážíme žádný bod. Gratuluji soupeři k vítězství.