Zápasy 13. 01. 2023, Kamila Stříteská

První třetina body Litvínovu nezajistila, z Plzně se vrací bez bodů

V rámci 37. kola se chemici utkali s Plzní. Litvínov si v první třetině vytvořil náskok díky nařízenému trestnému střílení, které proměnil Giorgio Estephan. V dalších třetinách Verva pouze inkasovala a nedokázala se už střelecky prosadit. S Plzně se svěřenci Karla Mlejnka vrací bez bodového zisku.

4328

Branky a nahrávky HC ŠKODA PLZEŇ: 26. Suchý (Baránek, Pour), 39. Hrabík (Baránek), 46. Pour (Holešinský, Baránek), 59. Suchý

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 2. Estephan

0:1, 1:1, 4:1

Jaroš, Šindel – Brejcha, Malý

Mi. Svoboda – Baránek, Zámorský, Piskáček (A), Jiříček, Houdek, Kvasnička, Kaňák – Schleiss (C), Kodýtek, Holešinský – Blomstrand, Mertl (A), Rekonen – Hrabík, Suchý, Pour – Bitten, Soukup, Malát

Godla – Zile, D. Zeman, Freibergs, Strejček, Demel (A), D. Kolář, Šalda – Š. Stránský, Sukeľ (C), Zdráhal (A) – Kudrna, Estephan, Abdul – Berka, Gut, Hlava – Havelka, Jurčík, Chalupa

Litvínovští již před pátečním duelem upozorňovali, že budou chtít navázat na výkon s Mladou Boleslaví. Start do zápasu s Plzní tomu odpovídal. Chemici se do první šanci dostali ihned po úvodním vhazování, kdy se Zdráhal nacpal před Svobodu, ale bekhendovou střelu si na plzeňského brankáře nepřišel. Ve 2. minutě bylo nařízeno trestné střílení, když Blomstard fauloval rozjetého Freibergse. Giorgio Estephan se zhostil nájezdu, zamíchal s kotoučem a střelou k pravé tyči otevřel skóre zápasu - 0:1. V 6. minutě se Škoda pokoušela v přesilové hře srovnat, ale pokus Poura skončil pouze na boční síti. Posléze od modré čáry pálil Zámorský, ale o kotouč se postaral Denis Godla. Tlak domácích pokračoval i po přesilové hře, po polovině první třetiny zahrozil Kaňák od modré, litvínovský brankář nic neviděl, ale k jeho štěstí puk proletěl těsně kolem levé tyčky. Plzeňští sahali po vyrovnání rovnou několikrát, ale Denis Godla v brance Litvínova nedal domácím žádnou šanci. Po dvaceti minutách si Litvínov odnesl do kabin nejtěsnější možné vedení.

Na začátku druhého dějství si sice domácí vytvořili šanci, ale recept na litvínovského brankáře nenašli. Poté se Škoda nechala vyloučit a v přesilové hře měl velkou šanci Nicolas Hlava, který pálil z mezikruží, ale Svoboda střela vyrazil ramenem. Ve 26. minutě se Západočechům podařilo srovnat, když tvrdou střelu Baránka brankář hostí vyrazil před sebe a dorážkou poslal kotouč za brankovou čáru Filip Suchý - 1:1. Po inkasovaném gólu Verva přidala, ale chyběla jí produkce střel. O chvíli později byl blízko navýšení Kodýtek, když se dostal do dobré pozice v mezikruží, o střelu z první se postaral maskovaný muž chemiků. Ve 32. minutě vytvořil Litvínovu šanci plzeňský brankář, kterému se nevyvedla rozehrávka podle představ a puk mu sjel z čepele. Našel před brankou Sukeľa, který z otočky minul prázdnou plzeňskou klec. Minutu před sirénou domácí otočili zápas. Baránek se na modré čáře zbavil kotouče a poslal jej na Kryštofa Hrabíka, který u pravé tyče tečoval puk pod břevno - 2:1.

Po pár vteřinách od vhazování se zmocnil kotouče v mezikruží Matúš Sukeľ, ale Svoboda sklapl betony v pravý čas. Za pár okamžiků se nedovoleným zákrokem provinil Houdek, ale Litvínov se v přesilové hře do většího ohrožení domácího brankoviště nedostal a Plzeň přečkala oslabení bez újmy. Ve 44. minutě naopak usedl na lavici hříchů litvínovský obránce Zile. V přesilovce musel Denis Godla zasahovat proti teči Kodýtka. Po vypršení litvínovského trestu obdržel nahrávku na pravý kruh Jakub Pour a dělovkou z první málem protrhl síť za gólmanem hostí - 3:1. Po polovině závěrečné dvacetiminutovky se opřel do střely David Kvasnička a jeho ránu ještě dorážel Suchý s Hrabíkem, ale brankář hostů byl neoblomný. Poté se po delší době pokusila zahrozit také Verva. Hlava se dostal za obranu Plzně a krátkou kličkou do bekhendu s mířením mezi betony Svobodu nepřekonal. V 53. minutě sice Holešínský poslal kotouč do litvínovské klece, ovšem hrál vysokou holí a branka Plzně tedy nemohla být uznána. Zhruba šest minut před koncem se už Godla chystal opustit bránu, když indiáni vyhodili kotouč a litvínovský brankář se musel rychle vracet a při snaze zachytit puk hokejkou si jej poslal do své branky, ale centimetr před čárou jej stačil vyrazit. V 59. minutě vybojoval kotouč Filip Suchý a střelou z vlastní třetiny trefil opuštěnou klec hostů - 4:1.

Sestřih

HC ŠKODA PLZEŇ

Petr Kořínek

„Hodně důležité vítězství. Měli jsme období tří zápasů, které jsme nezvládli a i dnešní začátek nebyl ideální. Soupeř měl dvě šance, navíc otevřel skóre z trestního střílení. Mužstvo se obdrženou brankou ale paradoxně nastartovalo. Ve druhé třetině byla otázka, kdy dáme gól. I Litvínov měl šance, nějaké přesilové hry, ale nám skvěle zachytal Míra Svoboda. Nejdůležitější pro nás je, že hráči předvedli týmový výkon a všichni si šli za vítězstvím.“

Karel Mlejnek

„Měli jsme dobrý vstup do utkání, avšak ten nakonec trval jen nějaké tři minuty. Po obdržené brance začala Plzeň získávat kotouče, dostávala se více k nám do pásma, kde si navíc vytvářela tlak a brankové příležitosti. Od druhé třetiny se obraz hry naplno přetavil na domácí stranu. Nicméně z našeho pohledu utkání rozhodla právě ta druhá třetina, kde jsme měli hodně ztrát kotoučů a hlavně naše neochota pracovat v předbrankovém prostoru v útočném pásmu.“