Pořadí Tipsport extraligy zkresluje velký „rozptyl“ odehraných utkání, od pouhých 21 Brna, Liberce a Sparty až po 25 Hradce Králové. Trochu v tomto ohledu pomohou úterní dohrávky, Vítkovice – Brno a Zlín – Liberec.

I ve druhé čtvrtině už dosáhla Verva 20-ti bodové hranice, a má ještě tři utkání k dobru. K zajištění účasti v play off schází maximálně 29 bodů, což je devět tříbodových výher z posledních 28 zápasů.

BILANCE

Základní část (1. – 23. a 32. kolo)
24    10    8    0    6     64:53         46 bodů (+7)
DOMA
13      5    6    0    2     36:24         27 bodů (-12)
VENKU
11      5    2    0    4     28:29         19 bodů (+19)
--------------------------------------------------------------
I. čtvrtina  (1. – 13. kolo)
13      6    3    0    4     36:32         24 bodů (+3)
DOMA
  7      3    2    0    2     20:15         13 bodů (-8)
VENKU
  6      3    1    0    2     16:17         11 bodů (+11)
II. čtvrtina  (14. – 23. kolo)
10      4    4    0    2     25:19         20 bodů (+5)
DOMA
  5      3    2    0    0     13:7           12 bodů (-3)
VENKU
  5      2    1    0    2     12:12           8 bodů (+8)
III. čtvrtina  (32. kolo)
  1      0    1    0    0       3:2             2 body (-1)
DOMA
  1      0    1    0    0       3:2             2 body (-1)
VENKU
  0      0    0    0    0       0:0             0 bodů (0)

Oproti loňsku je tým v bodovém zisku napřed o dvacet kol, to není překvapení.
Co srovnání se sezónou 2014/2015? Po 24 odehraných zápasech měl tehdy Litvínov rovných 50 bodů.

Největší devízou mužstva je schopnost otáčet ve svůj prospěch vyrovnané zápasy nebo i ty, ve kterých má soupeř úseky hry převahu. Dokázal to poslední „západočeský“ víkend.

Vyplatilo se proti Karlovým Varům věřit do poslední chvíle. Černého forčeking, zaváhaní brankáře Honzíka za brankou a Rýglovo hašení požáru před ní přineslo posunutí branky. (Kdo rozsoudí, zda úmyslné, či nikoli? Každopádně bez cizího zavinění, bez souboje…). A trestné střílení. Vzápětí byl atakován Lukeš. (Hůl tam byla. Kdo rozsoudí, zda pád byl zákroku přesně adekvátní či ne? Sudí se jistě podle nejlepšího vědomí a svědomí musel rozhodnout ve zlomku vteřiny). A přesilovku čtyři na tři. Verva ji opět proměnila.

Vyplatilo se proti Plzni přečkat druhou třetinu, ve které se soupeř dostal do místy výrazného tlaku. Udržet vedení 1:0 čtyřicet minut, to byl slušný výsledek defenzívy týmu a Jaroslava Januse. Pak rozhodla akce Pavlík – Hořava a povedená koncovka. Střelec si počkal na ideální chvíli pro střelu, udělal něco navíc. Tahle nadstavba bojovné Plzni celý zápas chyběla.

Jedenáctá výhra doma za sebou znamená, že Litvínov drží neporazitelnost na Hlinkově stadiónu více než dva měsíce. Od 16. září, kdy podlehl Chomutovu.

Klubový rekord to není ani v české extralize, před dvěma lety bylo těch domácích výher v sérii šestnáct, na přelomu základní části a play off. Od roku 1959 tedy při započtení federálních časů, je to dokonce neuvěřitelných třicet vítězství. V ročníku 1983/84 neprohrál žlutočerný tým ani jednou (22 zápasů), na konci předchozí sezóny 1982/83 sedmkrát a na začátku té následující (1984/85) ještě jednou.

Bezesporu základem současného postavení a dosavadních výsledků jsou stabilně vysoké výkony brankáře Januse, které korunoval už čtyřmi čistými konty. Jak by se vyvíjel zápas s Plzní, kdyby za stavu 0:0 nechytil šanci snajpra Škody Kubalíka?

Litvínovské postavení nepatrně zkresluje fakt, že tým má víc odehraných zápasů než většina ostatních mužstev a že doma odehrál o dva zápasy víc. I proto teď zamíří čtyřikrát ven.

Tento týden jej čekají dvě těžké prověrky – v pátek tradičně atraktivní bitva s největším rivalem Spartou a v neděli střet s týmem s aktuálně nejlepší formou, obhájcem titulu z Liberce (prohozené pořadatelství).

Až po zápasech příští týden v Pardubicích a v Olomouci se HCVL opět představí doma. 9. prosince se pokusí získat skalp Zlína, posledního soupeře, který mu ještě chybí.